Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Konferencja popularnonaukowa "Prawa dziecka - wyzwania i praktyka"

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA
„PRAWA DZIECKA - PRAKTYKA I WYZWANIA”
 
 
24 marca 2023 roku odbyła się konferencja dotycząca praw dziecka zorganizoana przez Centrum Leczenia Uzależnień przy wsparciu UNICEF, dzięki któremu także działa Nasza Świetlica Integracji Międzykulturowej dla dzieci z Ukrainy i Polski. 
 
 
Świetlica jest częścią Centrum Leczenia Uzależnień, dla którego temat przestrzegania praw dziecka jest niezwykle ważny i od wielu lat realizuje profilaktykę skierowaną do dzieci i młodzieży. 
 
Prawa dziecka stanowią integralna cześć praw człowieka i naszym obowiązkiem jest ich przestrzeganie. Konferencja miała na celu przybliżenie zapisów Konwencji o prawach dziecka uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. 
 
Konferencję rozpoczął Dyrektor SP ZOZ Centrum Leczenia Uzależnień Pan Michał Bury wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Panią Krystyną Stachowską. 
 Do tematyki praw dziecka i i działań Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci - UNICEF wprowadził Nas Kierownik biura UNICEF w Krakowie, Pan Polat Kizildag. 
Pani Alicja Kuroń, Sędzina Wydziału Karnego Wykonawczego z Sądu Rejonowego w Rzeszowie, przybliżyła tematykę praw dziecka w procesie karnym z perspektywy dziecko jako pokrzywdzony, świadek i sprawca.
 
Kolejną plegentką była Pani Barbara Łukasik, psycholożka Centrum Leczenia Uzależnień, która podzieliła się swą wiedzą dotyczącą praw dziecka w kontekście stylów wychowania i postaw rodzicielskich.
 
Pani Małgorzata Bąk, dyrektorka Domów Dziecka Mieszka, Bolesław i Dobrawa, wyjaśniła prawa dziecka przebywającego w placówce opiekuńczo - wychowawczej. 
 Konferencję zakończyła Pani Patrycja Cyran, koordynatorka Naszej Świetlicy wykładem na temat socjoterapii i integracji międzykulturowej. 
 
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń, które na terenie miasta Rzeszowa działają na rzecz dzieci i młodzieży, zarówno z Polski jak i Ukrainy.